Otevřít menu

podrobnosti

ZAJÍMAVOSTI

Čtenářský spolek Zdislav

Čtenářský spolek vznikl 27.března 1887. Tohoto dne se sešli občané Zdislavic do místního hostince, aby do nově vzniklého sdružení byla provedena volba prozatímního výboru.

Za své 38leté existence Zdislavice obohatil o mnoho kulturních akcí. Mimo divadla provozoval spolek také různé hry, zábavy a plesy. Z výtěžků sponzoroval např. provoz školy (nákup školních pomůcek apod.). Velkou částkou přispěl také  navýstavbu pomníku padlých v I. světové válce.

Každý člen musel při vstoupení do sdružení zaplatit tzv. vstupní poplatek, který činil 20 Kč. Navíc musel přispívat měsíčním poplatkem 5 Kč na nákup knih a novin.

V roce 1887 měl spolek 25 členů. Během několika let obliba sdružení vzrostla natolik, že v roce 1908 měl již 57 členů, z nichž dva byli čestní členové  (Marie von Ebner-Eschenbach a Viktor, hr. Dubský z Třebomyslic).

Za své existence spolek nashromáždil 340 publikací, které při svém zrušení roku 1925 předal místní knihovně.

Zdislavice

Podle pověsti byly Zdislavice založeny Zdislavem, který je prý pochován v místech mezi Zdislavicemi a Honěticemi, kde dnes stojí malá kaplička.

První písemná zmínka o Zdislavicích je z roku 1349, kdy se uvádí Sdislauicz. Název procházel mnoha proměnami. Poprvé se nynější pojmenování objevuje v roce 1480. V textech je nejčastěji používáno pojmenování Žišlavice, které zní v ústní podobě Žižlavice.

(Vypsáno z knih " Kronika obce Troubky - Zdislavice" a "Zdislavice", J. Rotschedl)

Významné  regionální osobnosti

Vybráno z Databáze regionálních osobností -Knihovna Kroměřížska - www.knikm.cz

Marie Ebner-Eschenbach

Nazývaná též rakouská Božena Němcová, se narodila 13.9.1830 na zámku ve Zdislavicích. Po matce pocházela ze saského protestantského rodu Vockelů, který byl v polovině 18. století povýšen do šlechtického stavu. Dva týdny po jejím narození její matka Marie Vocklová zemřela.

Většinu života prožila s otcem ve Zdislavicích a ve Vídni. Její chůvy byly českého původu a díky jim se v raném dětství setkala nejprve s českým jazykem, který velmi dobře ovládala, pak s němčinou a francouzštinou.

Po smrti své babičky spolu se svou sestrou zdědila knihovnu, která se nacházela ve vídeňském bytě. Její otec  jí dal za úkol sestavit katalog všech knih, ale místo toho každou knihu pročítala.

S tvorbou začala již v 10 letech, ale rodina její psaní odsuzovala. Psala dramata, prózu, povídky a romány. Mezi její oficiální díla patří zejména: "Moje dětská léta" (1906), romány " Na zámku a ve vsi", " Obecní dítě " a snad nejpopulárnější povídková kniha " Aforismy". Poslední publikací, kterou krátce před svou smrtí napsala, byla " Moje vzpomínky na Grillparzera".

Dne 12. března 1916 ve Vídni umírá. Její ostatky byly převezeny do rodných Zdislavic a pochovány v rodinné hrobce hrabat Dubských.

♦ ♦ ♦

Fránek, Gabriel, 1859-1930

Narozen 13. 12. 1859 v Troubkách (okres Kroměříž), zemřel 9. 2. 1930 v maďarském městě Ráb (Györ). Hudební skladatel a dirigent.

Mergental, Julius, 1887-1933

Narozen 18.4.1887 v Korměříži, zemřel 19.10.1933 tamtéž. Kameník, sochař.

Rotschedl, Jiří, ∗1982

Narozen 18.3.1982 ve Zlíně. Publikuje v oboru stavební ekonomie a právo, zábývá se též regionální historií.

Vybraná regionální literatura

Valouch, František, 1935-, Marie von Ebner-Eschenbach: Život a dílo = Leben und Werk, 1. vyd. -- V Brně : Masarykova univerzita : Rakouský ústav pro východní a jihovýchodní Evropu, 1999.

Plaček, Miroslav, 1943-, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí / Miroslav Plaček. -- 1. vyd. -- Praha : Libri, 2001.

Rotschedl, Jiří, 1982-, Kronika obce Troubky - Zdislavice / [sestavil a vydal] Jiří Rotschedl. -- Zdislavice : Jiří Rotschedl, 2002.

Rotschedl, Jiří, 1982-, Zdislavice / Jiří Rotschedl. -- 1. vyd. -- Zdislavice : Littera, 2000.